malba

Chcete dělat v životě, co Vás baví?

Už tvoříte, ale nedokážete se tím uživit?
Nebaví Vás, co děláte a chcete zm
Chcete dělat v životě, co Vám dává smysl?

 

Na všechny tyto otázky jsem hledal ve svém životě odpověď. Zjistil jsem, že k tomu,  abych mohl dělat, co mě baví, potřebuji odhodlání, pevnou vůli a být proaktivní (rozvíjet svůj talent a ovlivňovat jím své okolí).

Odměňujte se

Už odmalička jsem věděl, že když chci něco umět, či chci něčeho dosáhnout, musím na tom usilovně pracovat. Nicméně už mi nikdo neřekl, že za vše, co dělám, se mám sám odměnit. A v tom je vlastně celá podstata a první základní kámen, když děláte, co Vás baví. Pokud se do té činnosti budete neustále nutit a přemáhat se, tak se sice něco naučíte, ale nebudete to dělat s láskou. Dřina je vykoupena odpočinkem a Vaší odměnou sama sebe.

Učíme se každý jinak, jsme originální

První věc, která je důležitá, že každý je jiný, unikátní jedinec, který potřebuje jinou péči a jiný přístup. Každý se učí úplně jinak a každý potřebuje jiný přístup. Jsou lidé, kteří potřebují obrovskou disciplínu a dřinu k tomu, aby se něco naučili. Jsou lidé, kteří rádi tvoří v prostředí s jinými lidmi a vzájemně si pomáhají. Jsou lidé, co potřebují po troškách se něco učit a tvořit a jsou lidé, kteří jsou schopni se zavřít na týden a vše se naučit úplně sami. Nikdy neexistuje žádné pravidlo, jak se nejlépe něco naučit a pak převést do reálné podoby. Každý lidský mozek je jiný a  každý má jiné dispozice.

Uveďte to do praxe

Jakmile se něco naučíte, uveďte to do praxe. Je to nejlepší způsob, jak si věci zapamatujete. Vyzkoušejte si to, nahrajte si to, sdílejte to s kamarády a lidmi z okolí. A i když Vás třeba kritizují vykašlete se na to, zajímejte se jen o podstatu, co můžete zlepšit.

Každý má talent

Každý má nějaký talent, který je v něm skrytý, může fantasticky zpívat, může skvěle psát romány, básně, povídky, někdo je stvořený pro řízení lidí, někdo je stvořený pro malování. Nebo prostě se narodil jako obchodník, který je schopen prodat vše. Nebo už odmalička všechno a všechny organizuje, takže se hodí na organizaci.
Problém nás všech je, že v životě neděláme věci autenticky, ale jen proto, že se to nosí, je to v módě nebo to po nás vyžadují ostatní. Navíc když v životě uděláme rozhodnutí něco v životě změnit a vydat se cestou co nás opravdu naplňuje a baví, hned se kolem nás objeví kritici, co se nás snaží odradit. Hlavně vytrvejte.

Naslouchejte druhým, ale neřiďte se tím, co Vám říkají

Někdy je dobré druhé poslouchat a někdy také ne. Nicméně pravdou je, že stále hodně lidí dělá v životě něco, pro co nebyli stvořeni. Pak většinou druhým závidíme jejich úspěchy a jejich štěstí. Například u své neteře jsem už v dětství pozoroval, že velmi ráda maluje. Byla sluchově postižená, takže její možnost uplatnění v životě byla velmi malá. Nicméně včas jsem vysledoval její talent a doporučil jsem ji přihlásit se na grafickou školu. Dnes je z ní úspěšná grafička, která vyhrála před dvěma lety mezinárodní soutěž. Naslouchal jsem ji a ona se neřídila tím, co jí říkala maminka. Ta z ní chtěla mít vysokoškolačku.

Jak najít svůj talent?

K tomu abyste objevili svůj talent, potřebuje jediné, zodpovědět si otázky, co mě v dětství tak velmi bavilo, bez čeho jsem nemohl být, při čem jsem ztrácel pojem o čase a byl jsem do té činnosti tak ponořený, že jsem se nemohl od této činnosti odtrhnout. Jakmile zjistíte, na co máte talent, jste na nejlepší cestě svůj talent rozvíjet. Pokud Vás velmi bavilo malovat, tak nejspíš jste velmi kreativní a věci si dokáže vizuálně zobrazit. Neznamená to, že hned musíte být malíř či malířka, ale můžete dělat cokoli, co je spojené s vizuální představivostí (grafik, fotograf, marketing, reklama atd.). Když si odmalička rádi zpíváte, tak zjistíte, že můžete být v životě lektor, řečník, zpěvák, politik. Je jen na Vás, pro co se rozhodnete. Každý máme volbu a nikdo nám tuhle volbu nevezme. Někdo bude potřebovat více a někdo méně času. Důležité je ale říci, že talent se rozvíjí postupně, přicházejí pády a úspěchy, nicméně co je důležité, musíte za každou cenu vytrvat. Jednoho dne totiž zjistíte, že to nejkrásnější, co v životě je a o co se můžete opřít je právě Váš talent, a to Vám zůstane až do smrti. To je totiž jeden z největších darů, který máte, a to je Váš talent.

 

.